Bileklik Ölçüleri Rehberi

Bileklik Ölçü Rehberi

Bileklikler geçmişten günümüze dek hem kadın hem de erkek modasında şıklığın bir numaralı temsilcisi olmuştur. Zarafete, modaya ve de kıyafetlerle eşsiz uyum yakalamak için doğru aksesuarı seçmek kadar doğru ölçülerdeki ürünleri kullanmak da son derece önemli olacaktır. Hayatın hemen her alanında sıklıkla kullanılan aksesuarlardan olan bileklikler kimi zaman standart ölçülerde üretilirken kimi zaman da özellikle de değerli taşlarla üretilmiş olan ürünlerde bileklik ölçüleri bilinerek satın almak gerekmektedir.

Ayrıca, unutmayın ki bileklik ölçülerinde dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bunlar genel olarak; bileklik bölgesinin görünümünü, bilek kalınlığı, vücut tipi ve bilek şeklidir. Ayrıca, üstünüze giyeceğiniz kıyafetin bilekliği göstermesi çok önemlidir. Aşırı uzun kollu bir üst giyerek bilekliğinizin görünümünü yok edebilir. Taktığınız aksesuarın ışıltısını kapatabilirsiniz.

Doğru Bileklik Ölçüsü Nasıl Alınır?

Bileklik ölçüsünü diğer adıyla bilezik ölçüsünü en doğru şekilde alabilmek için mezura kullanmak gerekir. Bilek bölgesinin çapı ve çevresi ölçülmelidir. Bileğinizin uzunluğunu ölçmenizde tabi ki fayda sağlayacaktır. Bileklik uzunlukları erkek ve kadınlara göre çok değişkendir. Bileklik ölçüleri için metre ölçer, mezura gibi aparatlar muhakkak bulundurmanızı tavsiye ederiz. Bileklik uzunluğunuzu tercihinize göre biraz daha bol durması isteniyorsa bir beden büyük olan ölçüyü tercih edebilirsiniz.

Bileklik Ölçüsü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bileklik Ölçüsü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bileklik ölçüsü diğer adıyla bilezik ölçüsü sipariş ederken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Bileğinize göre ölçü alarak hem ürünü iade etmez, hem de bileğinizde daha rahat taşıyabileceksiniz. Bileklik ölçüleri çok fazla değişebiliyor olmasına karşın ölçüm yapması çok kolaydır. Bileklik ölçüleri 10 cm’den başlayarak 26 cm’e kadar gidebilmektedir. Jewelupp olarak kadınlar için 12 – 18 cm arası, erkekler için ise 18 – 24 cm arası ideal uzunluk olarak görmekteyiz. Ancak, siz siz olun bileklik ölçünüzü mutlaka bileklik ölçüleri rehberi diğer adıyla bilezik ölçüleri rehberi göre seçin.

Kadın Bileklik Ölçüleri

Kadınlar İçin Bileklik Ölçüleri

Kadınlar için bileklik ölçüleri alırken dikkat edilmesi gereken bir çok nokta bulunur. Ancak en önemli husus belirlenmiş olan kriterlerin kişiden kişiye göre değişiklik gösteriyor olmasıdır. Bunun yanı sıra boy ve kilo oranı da ölçüye etki edecek diğer faktörler arasında yerini alır. Bileklik ölçüsü diğer adıyla bilezik ölçüsü alırken genel olarak kullanılan teknikler arasında; çap yöntemi, el şekli ve çevresi yöntemi ve bilek çevre yöntemi bulunuyor. Hangi teknik kullanılarak ölçü alınırsa alınsın her zaman en doğru sonucu alabilmek adına kişisel özellikler de mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Kadınlarda bilek çevresi 11 ya da 12 santimetre ise bu XXS bedene girer. Yani en küçük modellere bakılması gerekir. Bu yüzden kadınlar için bilezik ölçüleri alırken bilek çevresinin 13 ile 14 santimetre arasında olması XS bedene denk gelmektedir. 15 ile 16 santimetrelik bilek çevresi S, 17 ile 18 santimetrelik bilek çevresi M, 19 ile 20 santimetrelik bilek çevresi L, 21 ile 22 santimetrelik bilek çevresi XL, 23 ile 24 santimetrelik bilek çevresi ise XXL ölçülerine denk gelmektedir. Bu nedenle bileklik alacak kadınların da bu ölçüleri mutlaka göz önünde bulundurması gerekir. Kadınların bilek yapıları erkeklerin bilek yapılarına göre çok daha dardır. Siz siz olun kadın bileklik modelleri tercih ederken muhakkak ölçünüzü bilin.

Kadın bilekleri çok zariftir ve birbirinden farklıdır, eğer kız arkadaşınıza hediye edeceğiniz bileklik için bu rehberi okuyorsanız, ona belli etmeden bileklik ölçüsü almanın yolu olduğunu biliyor muydunuz? Kız arkadaşınıza, sevgilinize veya eşinize elinden değil bileğinden tutarak karış metoduyla bileklik boyutunun hayal edebilirsiniz. Bu sayede hem hediye alacağınızı belli etmez hem de ortalama bir değere sahip olabilirsiniz.

Erkek Bileklik Ölçüleri

Erkekler İçin Bileklik Ölçüleri

Erkekler için bileklik ölçüleri alırken fiziksel olarak kadınlara göre çok daha iri bir yapıya sahip olduklarını sakın unutmayalım. Erkeklerin bilek kısımları da çok daha geniş bir çaptadır. Bu nedenle erkeklere ait bileklik ölçüleri kadınlar için üretilmiş olanlara göre çok daha büyük olacaktır. Yaşamın hemen her alanında şıklığından ödün vermek istemeyen beyefendilerin birbirinden güzel erkek bileklik modellerini de sıkça kullandıkları görülmektedir. Fakat daha şık bir görünüm yaratmak adına doğru ölçülerde ürünlere sahip olmak da şart! Özellikle de internet üzerinden yapılan alışverişlerde bilek ölçüsünü bilmek çok önemlidir. Çünkü mağazalardaki gibi deneme yanılma tekniğini kullanmak mümkün olmamaktadır.

Erkekler için bilezik ölçüleri genellikle bilek çevresini ip ya da mezura ile ölçülmesiyle elde edilir. Ancak ölçüm yaparken kullanılan materyalin sıkı ve boşluk bırakılmadan ilgili alanı çepeçevre saracak şekilde kullanılması gerekir. Fakat tercih edilen bilekliğin biraz daha salaş durması isteniyorsa böyle durumlar da da alınan ölçüye 1 ya da en fazla 2.5 santimetre eklemek yeterli olacaktır.

Erkek arkadaşınıza, sevgilinize, eşinize bileklik hediye etmek istiyor, ancak bileklik uzunluğunu bilmiyorsanız kendisine belli etmeden almanın bir yöntemi var. Erkek bileklik uzunlukları aslında hesaplaması kolay uzunluklar arasında yer almaktadır. Erkeğinizin eli yerine bileğinden tutarak karış yöntemiyle hesaplayabilirsiniz. Önce karış uzunluğunuzu ölçün ardından erkeğinizin bileğinden tutun. Eğer kavrayamıyorsanız 2 ila 3 cm daha fazla tercih edebilirsiniz.

Bileklik Ölçüsü Alma Yöntemleri

Bileklik Ölçüsü Alma Yöntemleri

Bileklik günlük yaşamımızda hem erkeklerin hem kadınların en sık tercih ettiği aksesuarlar olarak hayatımızda yerini almaktadır. Hatta kadınlar için bileklik öyle bir aksesuar haline geldi ki bilekler şıngır şıngır gezmeyi sevdiler, trend yaptılar. Çok da güzel oldu! Bileğimize bu benim parçam diyebileceğimiz o parçayı bulana dek arar dururuz. Bulsak da yanına yenilerini ekleriz. Peki bu aksesuarları alırken en çok neye dikkat ederiz? Tabii ki bileğimizde duruşuna ve ebatlarına… Ancak bilekliklerde en çok kafaya takılan soru işareti aldığınız bilekliğin bileğinize uygun olup olmadığını anlamamak.

Her bileğin boy-kilo orantısına göre farklı yapıları varken internette yaptığınız alışverişlerde de sizin kendinize en uygun bileklik uzunluğunu seçmeniz büyük ölçüde önem taşır. Misina ipi ile yapılan esnek bileklikler hariç, diğer çelik veya altın kaplama bilekliklerde bileğinizin uzunluğu sizin için kılavuz olacaktır. Sipariş vermeden önce bu yazımızdaki metotlarda bileğinizin ölçüsünü öğrenip tablolardaki uzunluklarla karşılaştırarak bileğinize uygun seçeneği seçerek ilerleyebilirsiniz. Öyleyse hemen bileğinizin ölçüsünü hesaplama metotlarını inceleyelim…

Çap Yöntemi ile Bileklik Ölçüsü Alma

Bu yöntem ile mezura olmadan kolayca ölçüm yapabilirsiniz. Evde kolayca bulabileceğiniz bir cetvel yardımıyla bu yöntemi uygulayabilirsiniz.
1) Sipariş vermeyi düşündüğünüz bilekliği takacağınız kolunuza daha önce taktığınız bilekliği alın.
2) Daha sonra bir cetvel bulun.
3) Bilekliği/bileziği masaya yatay olarak koyun ve cetvel yardımıyla bileziğin iç çapını ölçün.
Bu işlemi yaparken bileziğin en geniş yani tam orta kısmını ölçtüğünüze emin olun. Görseldeki örneklerden yardım alabilirsiniz.
4) Cetvelde yazan sonuç bileğinize uyan bilezik ölçümüdür.

Bilek Çevre Yöntemi ile Bileklik Ölçüsü Alma

Bu yöntem bilek çevresinin ölçülmesi ile yapılır, evde mezura ile kolay bir şekilde ölçerek en doğru sonuca ulaşabilirsiniz.
1) Elinize bir mezura alın.
2) Mezurayı bileğinize görseldeki gibi sararak iki ucun birleştiği noktayı işaretleyin.
3) Daha sonra bir cetvel bulun ve kâğıdı işaretlediğiniz yere kadar olan kısmını ölçün.
4) Bu değer bileğinizin çevresinin uzunluğunu verecektir.

Artık bileğinizin ölçüsünü almayı öğrendiğinize göre gönül rahatlığıyla uzatma zinciri olmayan bileklikleri sipariş verebilir ve bileğinizin kalınlığına göre ölçü seçebilirsiniz.
Yine de emin olamıyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve profesyonel destek ekibimizden faydalanabilirsiniz.

5/5 - (2 Oy)