Kolye Ölçüleri Rehberi

Kolye Ölçüleri Rehberi

Kolye hemen her türlü kıyafetin tamamlayıcısı olmakla birlikte, zarafetin de en önemli temsilcilerinden biridir. Elbette ki kusursuz görünüm yaratabilmek için tercih edilen kolyelerin uzunluğunu da doğru bir şekilde ayarlamak gerekiyor. Kolye ölçüleri seçerken dikkat edilmesi gereken birbirinden farklı unsurlar vardır.

Bunlar genel olarak; boyun bölgesinin genel görünümünü göz önünde bulundurmak, boyun ölçüsü, vücut tipi ve yüz şeklidir. Bunun yanı sıra özel olan kıyafetler veya özel yaka türleri de faktörlere göre de tercih edilmesi gereken kolye boyu seçimi değişkenlik gösterecektir.

Doğru Kolye Ölçüsü Nasıl Alınır?

Doğru kolye ölçüsü seçmenin birbirinden farklı aşamaları vardır. İlk aşamayı boyun ölçüsünü doğru bir şekilde almak oluştururken bir sonraki aşamayı ise boyun yapısını tespit etmek oluşturur. Öyle ki tasma ve gerdanlık tarzı kısa zincire sahip olan takılar boyun bölgesi çok daha ince olan kişiler için idealken, çok daha uzun olan zincirli kolyeler ise daha çok kısa ve geniş boyun yapısına sahip olanların tercihleri arasında yer almalıdır. Böylece çok daha modern bir görünüm yakalamak mümkün olacaktır.

Doğru Kolye Ölçüsü Seçmek

Kolye Ölçüsü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kolye ölçüsü bir ürün sipariş ederken muhakkak dikkat etmeniz gerekenler arasında yer almaktadır. Tam boynunuza göre kolye ölçüsü seçimi ile hem ürünü iade etmek zorunda kalmayacak hem de rahat rahat boynunuzda taşıyabileceksiniz. Kolye ölçüleri çok değişken olmasına karşın aslında seçim yapmak çok kolaydır. Kolye uzunlukları 30 cm’den başlayarak 90 cm’e kadar gitmektedir. Jewelupp olarak kadınlar için 40 – 50 cm arası, erkekler için ise 50 – 60 cm arası ideal boyut olarak görmekteyiz. Ancak, siz siz olun kolye ölçünüzü mutlaka kolye ölçüleri rehberine göre seçin.

Kadın Kolye Ölçüleri

Kadın Kolye Ölçüleri

Kadın kolye uzunlukları ve ölçülerinde yaklaşık olarak bir den çok standart görünüm söz konusudur. Kolye Ölçüleri, uzunluklarına göre düşmüş oldukları bölgeyi vurgulama özelliğine sahiptir. Bu nedenle de dikkat çekilmesi istenilen alana yönelik kolye uzunluğunun seçilmesine özen gösterilmesi şarttır. Doğru kolyeyi kolayca bulabilmek içinse boyun ölçüsünü uygun bir şekilde almak şarttır. Özellikle de choker ya da gerdanlık tarzındaki kolyelerde boyun ölçüsü son derece önemlidir. İdeal ölçüyü bulabilmek içinse alınan boyun ölçüsüne 5 santimetre daha eklenmesi gerekir.

Ortalama ölçüyü ise belirlenen boyun ölçüsünün üzerine 5 ila 10 cm daha eklemek olacaktır. 30 – 35 cm arasındaki kadın kolye modelleri boynu sıkıca sarar. Rahatsızlık verebilir tercih ederken çok dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle V yakalı, yuvarlak, kayık yaka ve de omzu açık kıyafetlerle kullanmak için choker boyutları olan 35 – 45 santimetre uzunluğundaki kolyeler boynun tam dip bölgesine oturmaktadır. Gerdanlıklar yani chokerlar için ideal bir ölçüdür.

40 – 55 cm arasındaki kolyeler ise prenses kolyelerde kullanılır. En yaygın olarak kullanılan ölçüdür. 45 – 60 cm arasındaki kolyeler köprücük kemiği ve göğüs arasında kalan bir uzunluğa sahiptir. Hem iş hem de günlük giyim ürünleriyle birlikte kullanılabilir. 55 – 65 cm kolyeler ise büst tepesinden birkaç santim daha alt kısımda yer alan aksesuarlardır. Yüksek boyunlu kıyafetler ile gece kıyafetleri için ideal ölçüdür. 65 – 90 cm arasındaki kolye uzunluğu ise büstün tam ortasından mide bölgesine kadar uzanır. Farklı tarz yakalamak isteyenler için ilginç bir boyuttur.

Erkek Kolye Ölçüleri

Erkek Kolye Ölçüleri

Erkek kolye uzunlukları ve ölçüleri birbirinden farklı görünüm ve boyutlara sahiptir. Erkek modasında da en sık tercih edilen aksesuar kolyelerdir. Kolye Ölçüleri seçerken mutlaka bu rehbere dikkat etmelisiniz. 40 – 45 cm uzunluğundaki erkek kolye modelleri tam boyun dibine oturmaktadır, choker stili olarak kullanılabilir ancak tercih ederken çok iyi dikkat etmek gerekmektedir. Genel olarak mürettebat yakalı tişörtler ile kullanılmakla birlikte, diğer model tişörtlerin de hemen üstüne oturur. En sık kullanıldığı model ise erkek inci kolyeleridir.

50 – 60 cm uzunluğundaki kolyeler ise hemen köprücük kemiğinin üzerine düşer. Özellikle de düşük v yakalı ve vücuda tam oturan düğmesiz gömlekler için idealdir. 55 – 65 cm kolye modelleri köprücük kemiğinin hemen alt kısmına ulaşır. En sık tercih edilen uzunluktur. Hemen her kıyafet ile kullanımı mümkündür. 65 – 90 santimetre uzunluğundaki kolyeler ise en uzun ve salaş kolye modelidir. Genel olarak sevilen tarzdaki motiflere sahip kolye uçlarında tercih edilir.

5/5 - (3 Oy)